BAZA REZULTATÓW | OPIS REZULTATU SZKOLENIOWEGO


Nazwa rezultatu szkoleniowego Model zwiększenia szans więźniów na zatrudnienie po zakończeniu odbywania kary oraz zmiana nastawienia społecznego wobec ich reintegracji i zatrudniania

Opis rezultatu szkoleniowego:

Rezultatem projektu jest Model zwiększenia szans więźniów na zatrudnienie po zakończeniu odbywania kary oraz zmiana nastawienia społecznego wobec ich reintegracji i zatrudniania. Uczestnictwo w realizacji tego modelu umożliwia osobom skazanym, jeszcze w trakcie odbywania kary, udział w aktywizacji zawodowej i przygotowaniu do wymagań rynku pracy. W ramach tego modelu wypracowano trwały system współpracy między zakładem karnym, a okolicznymi rolnikami (Dolina Barczy). W ramach modelu przygotowane są opracowania metodyczne kursów szkoleniowych, służące podnoszeniu kwalifikacji i reintegracji zawodowej osób skazanych, jak również szkolenia kierowane do służby penitencjarnej oraz rolników, uczestniczących w projekcie. Model zakłada współpracę zakładów penitencjarnych z podmiotami zewnętrznymi, takimi jak: organizacje pozarządowe, jednostki samorządu terytorialnego lub przedsiębiorcy, w zakresie zarządzania szkoleniami zawodowymi dla osób skazanych.
Wieloaspektowy system szkoleń zawodowych i przedsiębiorczości, przygotowujący skazanych do wejścia na otwarty rynek pracy jest procesem, który rozpoczyna się od: właściwego naboru beneficjentów, włączenia osób skazanych do udziału w kursach zawodowych i aktywizujących.
Proces edukacyjny jest wzmacniany przez działania wychowawcze, pracę z rodziną beneficjenta, współpracę ze społecznością lokalną oraz przedsiębiorcami.
Proponowane rozwiązanie winno przyczynić się do podniesienia kwalifikacji i zdobycia umiejętności zawodowych przez beneficjentów, a tym samym do zwiększenia ich szans na znalezienie zatrudnienia (lub samozatrudnienia) na otwartym rynku pracy. System zawiera:
- kryteria i opis procesu rekrutacji skazanych;
- moduły penitencjarnej bazy danych, umożliwiające sprawne zarządzanie szkoleniami (rekrutacja, przebieg danego kursu, ścieżka beneficjenta, referencje, pomoc postpenitencjarna);
- portfolio dokumentujące umiejętności zdobyte w ramach szkoleń;
- narzędzia ewaluacji szkoleń (kwestionariusze, baza);
- system monitoringu osób skazanych na otwartym rynku pracy, który umożliwia bieżącą kontrolę jakości przygotowania zawodowego.
Szkoleniami są także objęci funkcjonariusze służby więziennej, koordynujący poszczególne cykle szkoleniowe w projekcie. Celem przygotowania służb penitencjarnych do wypełniania tak zadań penitencjarno-ochronnych, jak i dydaktycznych, jest możliwość ukończenia kursu pedagogicznego oraz szkoleń dotyczących integracji i reintegracji skazanych na otwartym rynku pracy.

Szkolenia i praktyki zawodowe dla beneficjentów są zgrupowane w następujące moduły: kursy rolno-środowiskowe, przetwórstwa żywności, rękodzielnictwa, budowlany i obróbki metali, z wykorzystaniem technologii przyjaznych ochronie środowiska. Moduły kursów są ułożone kaskadowo, tak aby ze sobą nie kolidowały i pozwoliły beneficjentom o większym potencjale intelektualnym i umiejętnościach na zdobycie kilku kwalifikacji. Odbycie kursów zostanie potwierdzone certyfikatem oraz listem referencyjnym, poświadczającym zdobyte w trakcie praktyk doświadczenie.
Inną grupą beneficjentów, biorącą udział w projekcie, są rolnicy, dla których utworzono Rolnicze Centrum Edukacyjne, w ramach działalności którego rolnicy mają zapewniony udział w kursach z zakresu prowadzenia gospodarstwa kwalifikującego się do programów rolno-środowiskowych.
Rezultat ten będzie możliwy do powielania w innych regionach i środowiskach lokalnych.

Warunki konieczne do stosowania rezultatu:

Do stosowania rezultatu konieczne są:
- współpraca pomiędzy zakładami karnymi, a podmiotami zewnętrznymi, takimi jak organizacje pozarządowe, administracja samorządowa, przedsiębiorcy;
- koordynacja działań pomiędzy Okręgowymi Inspektoratami Służby Więziennej (w celu wykorzystania dostępnej bazy szkoleniowej);
- zatrudnienie osoby odpowiedzialnej za pozyskiwanie środków zewnętrznych na finansowanie projektu;
- akcja informacyjna prowadzona wśród potencjalnych beneficjentów, prezentująca dobre praktyki z zakresu przygotowania skazanych do wejścia na rynek pracy.

Opinia eksperta:

Proponowany rezultat uwzględniał kilka elementów, takich jak:
- szkolenia zawodowe i aktywizujące dla osób skazanych, potwierdzane stosowanymi zaświadczeniami;
- wprowadzenie bazy danych, usprawniającej zarządzanie szkoleniami;
- przygotowanie kadry służby penitencjarnej do prowadzenia działań resocjalizacyjnych;
- podjęcie rzeczywistej współpracy z podmiotami zewnętrznymi (w przypadku projektu z rolnikami).
Wdrożenie rezultatu winno przyczynić się do podnoszenia lub nabywania kwalifikacji przez beneficjentów, a ze strony służb penitencjarnych do skoordynowanych przedsięwzięć, zwiększających trafność działań resocjalizacyjnych. Zaprojektowany proces edukacyjny był wzmacniany przez działania wychowawcze, pracę z rodziną beneficjenta, współpracę ze społecznością lokalną oraz przedsiębiorcami. Proponowane wdrożenie modelu powinno wpłynąć na uelastycznienie systemu przygotowania zawodowego osób skazanych. Jednym z istotnych elementów proponowanego modelu było zatrudnianie osób skazanych w pracach związanych z ochroną przyrody, w warunkach zbliżonych do naturalnych wymagających samodzielności i samokontroli. Proponowany system może być replikowany w innych placówkach penitencjarnych. Nowatorskość tego rezultatu dotyczy przede wszystkim kompleksowości działań wobec podstawowej grupy beneficjentów, a poprzez pracę w rzeczywistych warunkach (poza siedzibą więzienia), wzmacniało potrzebę nabywania umiejętności funkcjonowania na otwartym rynku pracy. W świetle prezentowanych przez Partnerstwo materiałów projektowych proponowany model działań resocjalizacyjnych jest nowatorski, biorąc pod uwagę podstawową grupę beneficjentów, ich poziom wykształcenia oraz szanse na podjęcie zatrudnienia po odbyciu kary.

Beneficjenci:

osoby skazane, rolnicy


Rezultat został przygotowany w ramach PIW EQUAL

Numer projektu A0546

Czy rezultat jest rekomendowany przez eksperta: tak

Czy rezultat może być stosowany bez wsparcia finansowego: nie

Region testowania: Dolnośląskie-Wrocław, Dolnośląskie-Wołów, Dolnośląskie-Dolina Barczy