BAZA REZULTATÓW | OPIS REZULTATU SZKOLENIOWEGO


Nazwa rezultatu szkoleniowego Model INTERMENTORING

Opis rezultatu szkoleniowego:

Model INTERMENTORING ma charakter interdyscyplinarny. Wykorzystuje on nowoczesne technologie IT, włącza badania psychologiczne i socjologiczne. Jest etapową metodą postępowania, której rezultatem jest:
- wyrównanie szans na rynku pracy dla pracowników wieku 50+;
- utrzymanie zatrudnienia pracowników w wieku 50+;
- wydłużenie aktywności zawodowej pracowników w wieku 50+;
- zastosowanie umiejętności, potencjału i energii pracowników w wieku -35;
- wzrost konkurencyjności przedsiębiorstwa;
- wzrost wydajności pracy;
- usprawnienie zarządzania zespołami pracowniczymi zróżnicowanymi wiekiem;
- polepszenie wyników pracy zespołów kierowanych przez kadrę kierowniczą.
Wdrożenie modelu INTERMENTORING-u odbywa się na bazie już posiadanych przez organizacje zasobów technologicznych. Wdrożenie Modelu nie wymaga stosowania specjalistycznej technologii - jest to cykl działań dydaktycznych. Należy określić procedurę wdrażania rezultatu (opisywaną w podręcznikach). Do wdrożenia wymagani są eksperci z dziedziny psychologii i IT (jako trenerzy do realizacji warsztatów). Trenerem Modelu można zostać niezależnie od podstawowego kierunku ukończonych studiów. Trenerem informatycznym może zostać osoba doskonale posługująca się komputerem i jego programami, innymi urządzeniami cyfrowymi. Preferowani są informatycy, ale nie jest to warunek konieczny. Trenerem psychospołecznym może zostać osoba przygotowana do prowadzenia psychoedukacji. Preferowani są psycholodzy z przygotowaniem trenerskim, ale nie jest to warunek wykluczający inne osoby. Pozostałe warunki to:
- udokumentowane doświadczenie w pracy technikami treningu interpersonalnego (dla trenerów psychospołecznych);
- wiedza z zakresu umiejętności psychospołecznych (dla trenerów psychospołecznych);
- wiedza z zakresu umiejętności informatycznych (dla trenerów informatycznych). Szkolenia o charakterze warsztatowym - w formie dostosowanej do specyfiki pracy danej organizacji - są nieodłącznym elementem modelu. Koszt jest ściśle uzależniony od ilości osób, które zostaną objęte wdrażaniem rezultatu - maksymalnie kilkadziesiąt tysięcy złotych w przypadku dużej organizacji, kilka tysięcy w przypadku małej.

Warunki konieczne do stosowania rezultatu:

Rezultat końcowy jest uzależniony od odpowiedniej realizacji kolejnych etapów. Każdy z nich ma merytoryczny wpływ na kolejne etapy. Model ma charakter zwarty, w którym poszczególne jego elementy stanowią nierozłączną całość. Pozytywne wdrożenie modelu musi być oparte na realizacji wszystkich elementów cząstkowych.
Model jest uniwersalny i możliwy do zastosowania we wszystkich małych, średnich i dużych organizacjach, które zatrudniają przynajmniej kilkunastu pracowników -35, 50+, pracujących w istniejących międzypokoleniowych zespołach pracowniczych, wymagają konieczności stosowania komputerów i/lub urządzeń sterowanych numerycznie. Aby stosować rezultat należy:
- wykonać diagnozę wewnętrznej organizacji przedsiębiorstwa;
- zdiagnozować potrzeby w zakresie koniecznych zmian w przedsiębiorstwach, umożliwiające współpracę pracowników w wieku -35, 50+;
- wytypować osoby, które będą brały udział we wdrażaniu modelu na stanowiskach pracy;
- zapewnić udział przedstawiciela kadry kierowniczej, w tym na niektórych etapach najwyższego kierownictwa we wdrażaniu modelu;
- poddać efekty wdrażania modelu procesom ewaluacji.

Opinia eksperta:

Przedstawiony przez Partnerstwo, w oparciu o dokumentacje projektową i ankietę, rezultat projektu w postaci MODEL INTERMENTORING ekspert uznaje za celowy i trafny. Szczególnie podkreślenia wymaga fakt przygotowania narzędzi i materiałów szkoleniowych do prowadzenia procesu doskonalenia, podnoszenia lub nabywania kwalifikacji, z wykorzystaniem wyniku badań socjologicznych i psychologicznych wewnątrz organizacji, które stanowiły podstawę naukową modelu. Badanie to zostało przeprowadzone przez Partnerstwo, w odniesieniu do dwóch grup docelowych:
- grupy beneficjentów, czyli osób w wieku 50+, którzy byli zagrożeni utratą zatrudnienia z uwagi na wiek, niskie kwalifikacje, brak umiejętności korzystania z narzędzi informacyjno-komunikacyjnych;
- grupy beneficjentów -35, będących liderami zmian w danej organizacji.
Model jest metodą zintegrowaną, tylko zastosowanie wszystkich elementów umożliwia pozytywny efekt. Innowacyjność polega na konwergencji etapów, selektywności tematyki oraz otrzymanym dzięki temu efektom (np. wykorzystanie psychologii do podnoszenia kwalifikacji z zakresu IT). Innowacyjność dotyczy w szczególności budowy metakompetencji IT oraz budowy współpracy, jak i wzajemnego transferu wiedzy i umiejętności (IT oraz doświadczenie merytoryczne). Poszerzenie tradycyjnej formuły mentoringu to ustanowienie dodatkowej roli mentora technologicznego w przypadku osób nowowprowadzanych do organizacji w stosunku do ich mentorów organizacyjnych. Rezultat wyróżnia zakres efektów, takich jak poprawa kompetencji pracowników (przekładająca się na efektywność oraz wydajność), jak i poprawa relacji w organizacji oraz konkurencyjności organizacji. Dzięki odpowiedniemu doborowi osób oraz warsztatów, połączeniu dziedzin takich jak IT, psychologia oraz nauki uniwersalnych rozwiązań i relacji efekt przekłada się na skuteczność, efektywność oraz trwałość.
Innowacyjność przedstawionego modelu podnoszenia poziomu kwalifikacji oraz komunikacji wewnątrz przedsiębiorstwa odnosi się do kompleksowości wsparcia konkretnej grupy docelowej poprzez sekwencje następujących po sobie etapów szkolenia. Model posiada potencjał replikacji do innego środowiska projektowego, jednak wymaga to dopasowania zakresu przekazywanej wiedzy w formach intermentoringu do faktycznej branży, typu działalności MSP i potrzeb tam zatrudnionych pracowników z obu grup wiekowych.

Beneficjenci:

pracownicy małych i średnich przedsiębiorstw, pracownicy MSP zagrożeni utratą pracy, przedstawiciele kadry zarządzającej MSP


Rezultat został przygotowany w ramach PIW EQUAL

Numer projektu F0613

Czy rezultat jest rekomendowany przez eksperta: tak

Czy rezultat może być stosowany bez wsparcia finansowego: nie

Region testowania: Śląskie