BAZA REZULTATÓW | OPIS REZULTATU SZKOLENIOWEGO


Nazwa rezultatu szkoleniowego Model aktywizacji zrównoważonej Praca- Rodzina: lokalne partnerstwa na rzecz osób opiekujących się osobami zależnymi

Opis rezultatu szkoleniowego:

Model aktywizacji zrównoważonej Praca- Rodzina: lokalne partnerstwa na rzecz osób opiekujących się osobami zależnymi, czyli rezultat Partnerstwa związany jest z testowaniem nowych narzędzi umożliwiających godzenie życia zawodowego z życiem rodzinnym, przy jednoczesnym promowaniu idei partnerstwa w pracy i w domu oraz zwalczaniem stereotypów płciowych. Realizacja proponowanego modelu przebiega w ramach następujących działań:
- przygotowania modelu powrotu do aktywności zawodowej po przerwie spowodowanej wychowywaniem dzieci;
- umożliwienia kobietom planującym macierzyństwo kontynuowanie aktywności zawodowej w ramach elastycznych form zatrudnienia;
- wspierania rozwoju zawodowego osób wychowujących dzieci, w tym pracujących matek, dzięki stworzeniu alternatywnych form opieki nad dziećmi;
- promowania pracy zawodowej kobiet;
- uzyskania wiedzy o sytuacji kobiet i nierównościach związanych z płcią na rynku pracy poprzez badania naukowe i wykorzystanie tej wiedzy.
W ramach proponowanego modelu w punktach wsparcia realizowane są usługi informacyjne, świadczone beneficjentom przez doradców zawodowych, celem określenia ich indywidualnych ścieżek rozwoju zawodowego i przygotowania indywidualnego planu kariery.
Indywidualny Plan Kariery obejmuje zarówno proces znajdowania nowej pracy, jak również całościowe podejście do życia zawodowego w kontekście życia rodzinnego.
W ramach projektu opracowane są programy i materiały szkoleniowe dostosowane do potrzeb beneficjentów, a dotyczące aktualizacji wiedzy zawodowej kobiet, powracających do zawodu lub związanych z ich reorientacją zawodową.
Przedstawienie nowych standardów i metod aktywizacji długotrwale bezrobotnych kobiet, jest zaprezentowane w skrypcie dla pracodawców Praca pod patronatem oraz w skrypcie dla doradców zawodowych.
Promowanie elastycznych form zatrudnienia, w szczególności telepracy, ma miejsce podczas szkoleń organizowanych dla pracodawców i beneficjentów. Materiałem wspomagającym w zakresie organizowania stanowisk pracy na odległość jest podręcznik dla pracodawców, zawierający opis metod stosowania telepracy i katalog stanowisk telepracy.
Alternatywną formą opieki nad dziećmi są całodobowe świetlice rodzinne, prowadzone przez kobiety, łączące rolę matki z rolą przedsiębiorcy. Zostały one odpowiednio przygotowane do realizacji tego zadania. Materiałem wspomagającym jest informator pt. Plan tworzenia świetlic.
Działania związane z promocją pracy zawodową kobiet są m.in. prowadzone w formie konkursów np. Praca mojej mamy, Sukces mojej partnerki. Działania promocyjne wśród pracodawców polegały na przeprowadzeniu konkursu dla pracodawców stosujących przy zatrudnianiu politykę równych szans. Podstawą do przygotowania form wsparcia beneficjentek są wyniki badań socjologicznych zawarte w raportach pt. Diagnoza sytuacji kobiet na rynku pracy Torunia oraz Stan świadomości mieszkańców Torunia w zakresie szans kobiet na rynku pracy oraz kierunków i form koniecznych działań, które trzeba będzie podjąć w celu likwidacji nierówności.

Opinia eksperta:

Wobec grupy marginalizowanej na rynku pracy, przebywającej na urlopie wychowawczym, brak jest kompleksowego wsparcia, wypracowanego we współpracy różnych podmiotów systemowych. Współpraca w projekcie różnych podmiotów na rzecz zmniejszenia wykluczenia z aktywności zawodowej tej grupy beneficjentów jest działaniem kompleksowym, opartym na wynikach badań socjologicznych. Różnorodność zaproponowanych form wsparcia, wielotorowość działań w odniesieniu do grupy beneficjentów i ich dzieci, pracodawców wskazuje na nowatorskie podejście do zdiagnozowanego problem. Wypracowany model posiada potencjał replikacji. Jednakże jego wdrożenie wymaga współdziałania różnych podmiotów. Proponowane przez Partnerstwo rozwiązania i wypracowane elementy składowe tego rezultatu mogą być wykorzystywane i stosowne przez inne podmioty .

Beneficjenci:

kobiety ciężarne, rodzice dzieci w wieku do lat 7


Rezultat został przygotowany w ramach PIW EQUAL

Numer projektu G0246 G0588 G0051 G0062 G0403

Czy rezultat jest rekomendowany przez eksperta: tak

Czy rezultat może być stosowany bez wsparcia finansowego: nie

Region testowania: Kujawsko-pomorskie