BAZA REZULTATÓW | OPIS REZULTATU SZKOLENIOWEGO


Nazwa rezultatu szkoleniowego Międzyresortowy Ośrodek Rehabilitacji Socjopsychiatrycznej MORS

Opis rezultatu szkoleniowego:

Rezultatem projektu jest Stworzenie modelowego rozwiązania zwiększającego szanse młodych ludzi chorych na schizofrenię na aktywne uczestnictwo na otwartym rynku pracy wdrażanego w Międzyresortowym Ośrodku Rehabilitacji Socjopsychiatrycznej (MORS) .
Na model MORS składa się: program rehabilitacji społecznej zawierający elementy doradztwa zawodowego, zindywidualizowaną pomoc pedagogiczną w nauce, kształcenie zawodowe, moduł rehabilitacji psychiatrycznej oraz współpracę z rodzicami. Realizacja programu zajęć miała na celu: ogólną poprawę stanu zdrowia, realizację nauki i wdrażanie w dobre funkcjonowanie społeczne.
Specjalna oferta pedagogiczna, przewiduje dwie ścieżki edukacyjne:
- kontynuowanie przez beneficjentów nauki na poziomie liceum ogólnokształcącego. W ramach tego modułu udostępniono beneficjentom pomoc w nauce, warsztaty kształtujące techniki uczenia się i radzenia sobie ze stresem oraz wsparcie doradcze w określeniu dalszych kierunków edukacji.
- moduł szkolenia zawodowego w dwóch specjalnościach: ogrodnik i kucharz małej gastronomii. W ramach zajęć aktywizujących, prowadzonych przez doradców zawodowych, prowadzone są :
- warsztaty komunikacji interpersonalnej - wzmacnianie kompetencji społecznych i nabywanie umiejętności niezbędne na rynku pracy;
- warsztaty aktywizacji zawodowej wspomagające planowanie przyszłości oraz ocenę własnego potencjału.
W ramach realizacji projektu beneficjenci pracują według własnego programu rehabilitacji pod opieką osobistego opiekuna. Proponowana beneficjentom profesjonalna psychoterapia (indywidualna, grupowa, rodzinna), obejmuje zajęcia artterapii i muzykoterapii oraz cykl spotkań z psychoedukacji. Osoby sprawujące opiekę i pracujące z beneficjentami, w ramach przygotowania do prowadzenia zajęć uczestniczą w szkoleniach, warsztatach, seminariach. Wsparcie kierowanie do rodzin beneficjentów dotyczy prowadzenia terapii rodzin, oraz zawiązania grup samopomocowych Długofalowym rezultatem działalności Partnerstwa jest przygotowanie podstaw legislacyjnych, wspierających pośrednie formy opieki psychiatrycznej - rozwój sieci ośrodków MORS, a także popularyzacja idei rehabilitacji socjopsychiatrycznej.

Warunki konieczne do stosowania rezultatu:

Model Międzyresortowy Ośrodek Rehabilitacji Socjopsychiatrycznej MORS został przetestowany na grupie młodzieży ze schizofrenią. Przygotowany model może być również adaptowany do potrzeb dzieci i młodzieży z innymi zaburzeniami psychicznymi.
Wdrożenie modelu wymaga:
- właściwego doboru grupy docelowej;
- przygotowania i wyposażenia budynku;
- zatrudnienia personelu, w tym eksperta z zakresu socjoterapii.
Wdrożenie modelu MORS opiera się na skoordynowanej współpracy i finansowaniu ze strony jednostek opieki społecznej, służby zdrowia i instytucji edukacyjnych. Ośrodki te mogą powstawać na bazie NFZ lub jako hotele dla młodzieży z zaburzeniami psychicznymi, przy szpitalach psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży, przy szpitalach pediatrycznych lub placówkach zarządzanych przez samorządy. Ośrodki mogą być prowadzone przez organizacje pozarządowe.

Opinia eksperta:

Model jest, zdaniem eksperta, interesujący i istotny z punktu widzenia funkcjonowania tej grupy młodzieży w życiu edukacyjnym i społecznym. Proponowany model ośrodka rehabilitacji socjopsychiatrycznej, którego działalność nakierowana była na wejście jego beneficjentów na rynek pracy wskazuje na zindywidualizowane podejście do beneficjentów. Trafne, z punktu doboru grupy docelowej, jest wieloaspektowe, a nie tylko medyczne i terapeutyczne, podejście do tej grupy beneficjentów. Funkcja takich placówek skupiająca się na całościowym wsparciu beneficjenta - ma nowatorski charakter w odniesieniu do zapobiegania dyskryminacji młodzieży z zaburzeniami psychicznymi i torowania im drogi do wejścia na otwarty rynek pracy i podjęcia pierwszego zatrudnienia.
Działania Partnerstwa, realizowane na rzecz młodzieży z zaburzeniami psychicznymi, poprzez holistyczne programy wspierania tej grupy młodzieży, wypracowanie standardów efektywnego wpierania tej młodzieży i modelu współpracy międzyresortowej i instytucjonalnej zawiera potencjał replikacyjny do wdrożenia w innych środowiskach pozaprojektowych.

Beneficjenci:

opiekunowie osób z problemami zdrowia psychicznego, osoby z problemami zdrowia psychicznego, wolontariusze


Rezultat został przygotowany w ramach PIW EQUAL

Numer projektu A0663

Czy rezultat jest rekomendowany przez eksperta: tak

Czy rezultat może być stosowany bez wsparcia finansowego: nie

Region testowania: Mazowieckie-Zagórze