BAZA REZULTATÓW | OPIS REZULTATU SZKOLENIOWEGO


Nazwa rezultatu szkoleniowego Wspieranie zdolności wykorzystania technologii informatycznych przez małe i średnie przedsiębiorstwa - zwiększenie potencjału adaptacyjnego pracowników

Opis rezultatu szkoleniowego:

Wspieranie zdolności wykorzystania technologii informatycznych przez małe i średnie przedsiębiorstwa - zwiększenie potencjału adaptacyjnego pracowników to rezultat przygotowany przez Partnerstwo. W ramach wypracowywania rezultatu podejmowane są działania zmierzające do wykorzystania Internetu i wdrożenia telepracy w małych i średnich przedsiębiorstwach oraz zastosowania metody e-learningu i nowoczesnych metod zarządzania wiedzą. We współpracy z beneficjentami opracowywane są narzędzia i programy szkoleniowe, umożliwiające efektywne wykorzystanie nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych oraz upowszechnianie idei telepracy w małych i średnich przedsiębiorstwach. Dla kadry zarządzającej w MSP prowadzone są szkolenia z zakresu wykorzystania Internetu, telepracy oraz e-learningu. Pracownicy MSP korzystają ze szkoleń w zakresie wykorzystania nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych oraz są objęci programem doradczym. Programy szkoleniowe z zakresu wykorzystywania nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych obejmują następujące rodzaje szkoleń:
- Twoja firma w sieci - szkolenia dla MSP w zakresie efektywnego wykorzystania i korzystania z Internetu.
- Wiedza w działaniu - szkolenia dla MSP z zakresu zarządzania wiedzą.
- Siła w sieci - czyli jak oswoić telepracę - szkolenie dla MSP z zakresu wykorzystania telepracy (w tym o zatrudnianiu telepracowników, uwarunkowaniach prawnych telepracy).
W ramach rezultatu Partnerstwo przygotowuje Otwartą Platformę Edukacji Zdalnej, czyli wortal internetowy zawierający komplet informacji o telenauczaniu oraz kursy i szkolenia w formie elektronicznej. W ramach tego portalu zostanie uruchomiona Giełda Telepracodawców i Telepracowników (GTT), umożliwiająca kontakt telepracodawców i telepracowników w regionie warmińsko-mazurskim, ale dostępny także poza tym regionem. Rozpowszechnianiu informacji na temat wprowadzania innowacji do małych i średnich przedsiębiorstw w regionie służy serwis internetowy www.adaptus.pl, którego użytkowników szacuje się na 65 tys. osób. Po zakończeniu projektu planowane jest prowadzenie bazy dobrych praktyk dotyczącej wdrożeń technologii informacyjno-komunikacyjnych, w tym zastosowania stron www oraz aplikacji e-commerce, e-marketingu i telepracy.

Opinia eksperta:

Wypracowane przez Partnerstwo poszczególne składowe rezultatu kierowane były przede wszystkim do kadry zarządzającej i pracowników MSP. Idea tego rezultatu miała przede wszystkim wspierać zmianę postaw i zwiększenie świadomości, tak wśród kadry zarządzającej jak i pracowników, konieczności posiadania wiedzy i niezbędnych umiejętności w zakresie wykorzystania nowoczesnych technologii ICT do rozwoju firmy i zwiększenia jej konkurencyjności. W ramach tego rezultatu miało to miejsce przede wszystkim poprzez zaproponowanie odpowiednich szkoleń i wsparcia doradczego, które nie zostało bliżej sprecyzowane. Szkolenia, także przy wykorzystaniu metody e-learningu, dotyczą generalnie nowoczesnych technologii ICT, wykorzystania Internetu, jak i zarządzania wiedzą. Rezultat nie charakteryzuje się wyjątkową innowacyjnością, gdyż na rynku pracy istnieją tego rodzaju szkolenia. Jednakże należy wziąć pod uwagę region wdrożenia tego rezultatu i bardzo duże zróżnicowanie w wykorzystywaniu tych technologii w codziennym funkcjonowaniu w małych i średnich przedsiębiorstwach, a także wprowadzenie takiego komponentu jak zarządzanie wiedzą. Zatem trafność i skuteczność tego rezultatu w odniesieniu do grupy docelowej i regionu wdrażania może być znacząca.

Beneficjenci:

pracownicy małych i średnich przedsiębiorstw, przedstawiciele kadry zarządzającej MSP


Rezultat został przygotowany w ramach PIW EQUAL

Numer projektu F0326 F0007 F0580 F0591

Czy rezultat jest rekomendowany przez eksperta: tak

Czy rezultat może być stosowany bez wsparcia finansowego: tak

Region testowania: Warmińsko-mazurskie