BAZA REZULTATÓW | PRODUKTY


Nazwa produktu PODPROJEKT 1: Produkty

Opis produktu:

Podprojekt 1. Opracowanie modelu kształcenia ustawicznego ukierunkowanego na wielozawodowość pracowników przemysłu okrętowego oraz wzrost zdolności adaptacyjnych kadry kierowniczej.


W ramach Podprojektu 1 dostępne są następujące produkty:

1) Model kształcenia ustawicznego dla przedsiębiorstw branży okrętowej - Raport końcowy z wykonania podprojektu 1


2) Raport na temat wyników badań predyspozycji zawodowych oraz modelu doradztwa zawodowego

Celem opracowania jest prezentacja oraz interpretacja wyników badań predyspozycji zawodowych wybranych pracowników branży okrętowej (kadry zarządzającej/następczej oraz pracowników produkcyjnych). Opracowanie ma formę raportu i składa się z czterech rozdziałów. Pierwszy rozdział opisuje znaczenie doradztwa zawodowego w ustawicznym kształceniu kompetencji, rozdział drugi opisuje metodologię badań i składa się z trzech podrozdziałów, charakteryzujących osoby badane, stosowane narzędzia pomiaru oraz procedurę badawczą. W trzecim rozdziale, który składa się z czterech podrozdziałów, autorzy opracowania prezentują wyniki badań oraz założenia do ich interpretacji, a w czwartym podsumowanie przedstawionych wyników.


3) Model kształcenia ustawicznego

Treścią niniejszego rezultatu jest opracowanie koncepcji modelu kształcenia ustawicznego ze szczególnym uwzględnieniem celu cząstkowego jakim jest kształcenie pracowników produkcyjnych przemysłu okrętowego w kierunku wielozawodowosci a kadry menedżerskiej w kierunku wzrostu jej zdolności adaptacyjnych. Model rozpatruje się na tle zmian społecznych będących konsekwencją rewolucji informacyjnej, motywacji do kształcenia się pozaformalnego osób dorosłych oraz ciągłych zmian technologii informatycznych i komunikacyjnych, a także konieczności przyswajania innowacji w przemyśle stoczniowym. Model rozpatrywany jest w aspekcie jego funkcjonalności, hierarchii i sposobu (także przyczyn) tworzenia treści dydaktycznych. W procesie syntezy modelu wg schematu Osborna - Parnesa rozważa się jego cele krotko i długoterminowe, czynniki mogące mieć wpływ, identyfikuje się istotę modelu i tworzy jego koncepcję.


4) Stan i ocena bieżących potrzeb kadrowych stoczni

Raport przedstawia sytuację kadrową przemysłu okrętowego na przykładzie Stoczni Gdynia SA - na tle lokalnego rynku pracy. Lokalny rynek pracy poddano analizie pod kątem jego wpływu na przedsiębiorstwa branży okrętowej. Po przedstawieniu zasobów kadrowych Stoczni Gdynia SA zaprezentowano wyniki badań przeprowadzonych wśród kadry kierowniczej Stoczni. Badania dotyczyły różnych aspektów zaspokojenia potrzeb kadrowych pracodawcy. W szczególności skoncentrowano się na kwestiach dotyczących zapotrzebowania Stoczni na określone zawody i kwalifikacje, a także uwypuklono aspekt wielozawodowości, która jest szansą na usprawnienie procesów kadrowych w Stoczni oraz na zwiększenie efektywności pracy co mogłoby mieć również wpływ na kondycję ekonomiczną przedsiębiorstwa. Opracowanie zakończono charakterystyką polityki kadrowej Stoczni oraz planowanych działań w tym zakresie w najbliższych latach.


5) Stan i ocena bieżących potrzeb kadrowych MSP okołostoczniowych

Opracowanie opisuje MSP w Unii Europejskiej, Polsce, województwie pomorskim, a także MSP okołostoczniowe. Przedstawiono wyniki badań w zakresie analizy i oceny bieżących potrzeb kadrowych MSP okołostoczniowych. W tym celu przeprowadzono badania ankietowe w 50 małych i średnich przedsiębiorstwach działających na rzecz stoczni. Wszystkie badane podmioty reprezentują sektor prywatny i w większości należą do sekcji EKD: przetwórstwo przemysłowe oraz podsekcji: produkcja i naprawy statków. Wyniki przeprowadzonych badań pokazują, że w tym segmencie rynku popyt na pracę znacznie przewyższa ilość kandydatów zainteresowanych jej podjęciem, reprezentujących zawody i specjalności bezpośrednio związane z budową i remontami statków.


6) Zapotrzebowanie na kwalifikacje w oparciu o analizę przekształceń w branży

Celem opracowania jest określenie czynników kształtujących zapotrzebowanie na kwalifikacje w polskim przemyśle okrętowym oraz ich prognozę. Brak informacji na ten temat jest jednym z przyczyn niższej elastyczności rynku pracy oraz wolniejszego procesu zmian kwalifikacji pracowników i przechodzenia ich z jednego sektora do innego. Opracowanie składa się z dziesięciu części, w których scharakteryzowano uwarunkowania różnych aspektów, niezbędnych do rozwiązania omawianego problemu.


7) Ocena wpływu programu LeaderSHIP 2015 na zmiany zatrudnienia

Raport dotyczy prezentacji rozwiązań proponowanych w ramach programu „LeaderSHIP 2015" będącego swego rodzaju planem rozwoju europejskiego przemysłu okrętowego. W opracowaniu omówiono strategiczną rolę tego sektora w Unii Europejskiej, jego obecną pozycję na światowym rynku, a także najważniejsze kierunki działań wytyczone w programie LeaderSHIP. Podjęto także próbę odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób ich realizacja może wpłynąć na zatrudnienie w przemyśle okrętowym.


8) Prognoza na kompetencje w wybranych zawodach branży okrętowej

Celem prezentowanego opracowania jest pokazanie warunków kształtujących podaż i popyt kluczowych kompetencji w przemyśle okrętowym. Opracowanie składa się z czterech części, które kolejno przybliżają problem relacji kwalifikacje - kompetencje oraz uwarunkowań podaży i popytu na kompetencje w kluczowych zawodach przemysłu okrętowego w Polsce.

9) Harmonogram i materiały do szkoleń

Niniejsze opracowanie stanowi zbiór konspektów przygotowanych na potrzeby szkoleń dla kadry zarządzającej i następczej przedsiębiorstw sektora okrętowego, oferowanych pracownikom w ramach cyklu szkoleń zatytułowanego Rozwój kompetencji kierowniczych kadr przemysłu okrętowego, zawierającego moduły: Rozwój własny menedżera, Budowanie i zarządzanie zespołem, Zadania menedżera - planowanie i organizowanie pracy, Zadania menedżera - motywowanie i kontrolowanie, Kultura organizacyjna a tworzenie wizerunku firmy. Opracowanie zawiera również materiały prezentujące koncepcję projektu, w tym kluczowe zagadnienia będące przedmiotem działań w ramach projektu (jak kształcenie ustawiczne czy elastyczne formy zatrudnienia) oraz harmonogram szkoleń. Celem szkoleń jest doskonalenie kompetencji menedżerskich, wykorzystanie inteligencji emocjonalnej w realizacji funkcji kierowniczych, doskonalenie miękkich umiejętności w kierowaniu zespołem, doskonalenie kompetencji budowania i skutecznego kierowania zespołem. Zawarte w niniejszym opracowaniu materiały stanowią swego rodzaju ogólne ramy proponowanych szkoleń, a ich treść może być modyfikowana zgodnie z pojawiającymi się oczekiwaniami uczestników, a w przyszłości przystosowana do nowych warunków zewnętrznych.


10) Analiza zaspokojenia potrzeb kadrowych stoczni - opcja pracownicza


Przedmiotem niniejszego opracowania jest próba dokonania analizy bieżącej sytuacji kadrowej w Stoczni Gdańsk S.A. w oparciu o stan faktyczny na początku II kwartału 2006 roku i porównaniu jej z wzorcowymi modelami zarządzania zasobami ludzkimi i wszechstronnym doborem kadr, który jest  nieodzowny do prawidłowego funkcjonowania firmy na konkurencyjnym rynku. Opracowanie jest próbą odpowiedzi na pytanie czy w Stoczni proces zatrudniania pracowników, a tym samym ich doboru i rekrutacji jest prawidłowy oraz czy stosowane praktyki znajdują swoje odbicie w już ugruntowanym i sprawdzonym na świecie prawidłowym zarządzaniu zasobami ludzkimi.

11) Materiały informacyjne w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładach przemysłu okrętowego


Treścią niniejszego rezultatu jest poradnik dotyczący bezpieczeństwa i higieny pracy w branży okrętowej. Zakres tematyczny poradnika stanowi zbiór przepisów, zasad i sposobów postępowania mających na celu zapobieganie utracie życia i zdrowia podczas pracy przy budowie, przebudowie i remoncie jednostek pływających. Poradnik jest przeznaczony przede wszystkim dla pracowników nowo zatrudnionych w zakładach przemysłu stoczniowego, ale z uwagi na swą zawartość może stanowić również istotne źródło informacji dla doświadczonych pracowników. Tekst materiałów dzieli się na dwa główne segmenty. Pierwszy z nich obejmuje tzw. wiedzę ogólną z zakresu BiHP (źródła prawa pracy, nadzór i kontrola, organizacja pracy, ochrona zdrowia, szkolenia z zakresu BiHP, wypadki przy pracy, pierwsza pomoc i zasady postępowania w sytuacjach zagrożeń - rozdziały: 1-6,11,13-15). Drugi z nich zawiera szczegółowy opis prac i zagrożeń z nich wynikających oraz środki ochrony zabezpieczające pracownika w czasie ich wykonywania (prace szczególnie niebezpieczne, maszyny i narzędzia, magazynowanie, transport, środki ochrony osobistej, odzież i obuwie robocze - rozdziały: 7-10,12.

 

Pliki do pobrania:


Rezultat został przygotowany w ramach PIW EQUAL

Numer projektu F0515
Opracowanie rezultatu

Administrator