SZKOLENIA I KONFERENCJE | KONFERENCJE


Konferencje

2008-05-08

Podsumowanie Krajowych Sieci Tematycznych PIW EQUAL – Osiągnięcia na dziś, pomysły na jutro.

Warszawa

Czy Krajowe Sieci Tematyczne mogą przynieść spodziewane rezultaty w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki? Jaka jest ich rola w procesie wymiany doświadczeń? Czy udało się zrealizować założone cele? To główne tematy konferencji podsumowującej dorobek KST, która odbyła się 8 maja w Warszawie.


Organizatorem spotkania była Fundacja "Fundusz Współpracy" - Krajowa Struktura Wsparcia w Programie Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL oraz Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. W konferencji udział wzięli m.in.: Krzysztof Więckiewicz - dyrektor Departamentu Pożytku Publicznego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej; Dorota Bortnowska - z-ca dyrektora Departamentu Zarządzenia EFS w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego; reprezentanci Instytucji Pośredniczących pierwszego i drugiego stopnia realizujących PO KL oraz przedstawiciele Partnerstw na Rzecz Rozwoju.


Osiągnięcia na dziś


Przedstawiciele KST z różnych tematów, jak również inni uczestnicy konferencji zgodnie uznali, że KST odniosły w Polsce wielki sukces i stały się wzorem do naśladowania dla analogicznych sieci w Europie. Korzystano oczywiście z pomocy instytucji europejskich, ale - jak twierdzi Dorota Bortnowska - "uczeń przerósł mistrza". Podkreślono, że główne założenia KST zostały zrealizowane: dokonano wymiany wiedzy i doświadczeń między Partnerstwami oraz walidacji rezultatów. W wyniku walidacji zweryfikowano poszczególne projekty i zakwalifikowano je (bądź nie) do kolejnego etapu - mainstreamingu. Podczas panelu wielokrotnie podkreślano znaczenie pracy Sekretarzy grup roboczych, jak również wsparcie ekspertów krajowych i zagranicznych. W niektórych grupach udało się utworzyć tzw. Megapartnerstwa. Według uczestników debaty zabrakło jedynie współpracy pomiędzy grupami tematycznymi, położono zbyt mały nacisk na decydentów, jak również nie utworzono Grupy Strategicznej.


Pomysły na jutro


Wszyscy paneliści stali na stanowisku, że Krajowe Sieci Tematyczne powinny zostać utworzone w nowym okresie programowania. Zdaniem Bogusława Klimczuka z Fundacji "Fundusz Współpracy", "sieci marzeń" powinny być wspierane instytucjonalnie, ich procedury tworzenia szybko uruchomione i działać powinny we współpracy z różnymi środowiskami. Ważne jest efektywniejsze działanie w procesie mainstreamingu. Według Beaty Płonki, dyrektor Biura Koordynacji Kształcenia Kadr w Fundacji "Fundusz Współpracy", aby mainstreaming był jeszcze bardziej efektywny, powinien odbywać się jednocześnie na poziomie regionów dla priorytetów regionalnych PO KL oraz instytucji centralnych.

 


Podsumowując osiągnięcia Krajowych Sieci Tematycznych podkreślano, że KST w innowacyjny sposób stworzyły platformę dialogu pomiędzy beneficjentami a ekspertami i praktykami. Dlatego też powinny być kontynuowane w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki.

 

 

Aktualne

2008-06-20

Jaskółki rynku pracy - podsumowanie konferencji (19.06.2008)

Warszawa

19 czerwca 2008 roku w warszawskim hotelu Hilton odbyła się konferencja „Jaskółki rynku pracy" zorganizowana przez Fundację „Fundusz Współpracy" oraz Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Konferencja stanowiła podsumowanie działań i osiągnięć Programu Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL. Podczas konferencji przedstawiono m.in.: dorobek programu Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL w Polsce (realizowanego od 2004 roku), znaczenie wypracowanych rezultatów i nabytych doświadczeń, zasady wdrażania projektów innowacyjnych i ponadnarodowych oraz zadania Krajowej Instytucji Wspomagającej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

więcej
zobacz wszystkie

Archiwum

2008-05-13

Konferencja międzynarodowa: Kształcenie osób zagrożonych wykluczeniem społecznym (13-14 maja 2008 r.)

Warszawa

Fundacja „Fundusz Współpracy" oraz Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego zapraszają do udziału w konferencji międzynarodowej: „Kształcenie osób zagrożonych wykluczeniem społecznym" organizowanej w ramach projektu „Upowszechnianie rezultatów PIW EQUAL wspierających kształcenie przez całe życie".

więcej
zobacz wszystkie