BAZA REZULTATÓW | OPIS REZULTATU SZKOLENIOWEGO


Nazwa rezultatu szkoleniowego Model informacji przekazywanych osobom ubiegającym się o nadanie statusu uchodźcy w celu wsparcia ich integracji społecznej i zawodowej

Opis rezultatu szkoleniowego:

Rezultat Partnerstwa to Model informacji przekazywanych osobom ubiegającym się o nadanie statusu uchodźcy w celu wsparcia ich integracji społecznej i zawodowej. Opracowany model edukacyjno-integracyjny umożliwia wdrożenie wszechstronnej polityki informacyjnej na rzecz osób ubiegających się o nadanie statusu uchodźcy.
Model edukacyjno-integracyjny jest skierowany do osób ubiegających się o nadanie statusu uchodźcy i obejmuje dwa elementy: pakiet informacyjny oraz zestaw szkoleniowy.
W pakiecie informacyjnym zawarte są:
- zagadnienia związane z historią, geografią, kulturą i życiem społecznym w Polsce;
- polskim systemem prawnym i politycznym;
- wybrane zagadnienia integracji europejskiej;
- zasady podejmowania zatrudnienia oraz działalności gospodarczej;
- podstawy praw pracowniczych;
- metody poszukiwania zatrudnienia;
- informacje związane z godzeniem życia rodzinnego i zawodowego.
Beneficjenci korzystający z pakietu mogą uzyskać także informacje o zagadnieniach związanych z postępowaniem w sprawie o nadanie statusu uchodźcy oraz regulacjami dotyczącymi statusu uchodźcy i pobytu tolerowanego, a także o systemie edukacji, opieki społecznej i zdrowotnej w Polsce. W pakiecie zostały zawarte również podstawowe informacje z zakresu gramatyki języka polskiego oraz niezbędne słownictwo związane z omawianymi tematami. Całość materiału została udostępniona w języku polskim, a także w języku rosyjskim.
Zestaw szkoleniowy dla wolontariuszy stanowi uzupełnienie pakietu informacyjnego dla osób ubiegających się o nadanie statusu uchodźcy. Zawiera on m.in. wskazówki dotyczące najskuteczniejszych metod pracy z cudzoziemcami, uwzględniając problemy psychologiczne, socjologiczne i kulturowe.
Model może być wykorzystywany przez organy i instytucje publiczne, których zadaniem jest realizacja zadań związanych z nadawaniem statusu uchodźcy, instytucje pomocy społecznej i organizacje wsparcia działające na rynku pracy. Ponadto z tego modelu mogą korzystać instytucje i organizacje pozarządowe, które współpracują z wolontariuszami i wspierają uchodźców oraz wyższe uczelnie i instytucje edukacyjne, kształcące pracowników społecznych i pracowników administracji publicznej.

Warunki konieczne do stosowania rezultatu:

Wprowadzanie modelu nie wymaga żadnych dodatkowych nakładów (osobowych lub materialnych), ani szczególnych rozwiązań technicznych. Niezbędne jest jedynie poniesienie kosztów związanych z drukiem i dystrybucją materiałów informacyjnych i szkoleniowych. Promocja modelu wśród beneficjentów może wymagać organizacji otwartych spotkań, prezentacji i wykładów. Jego wdrożenie wiąże się z koniecznością przygotowania indywidualnego wsparcia na rzecz osób ubiegających się o status uchodźcy, czemu służyć ma rekrutacja wolontariuszy i udostępnienie im zestawu szkoleniowego. Zestaw szkoleniowy dla wolontariuszy może zostać uzupełniony szkoleniami i warsztatami prowadzonymi przez ekspertów z danej dziedziny.

Opinia eksperta:

Wypracowany w projekcie Model informacji przekazywanych osobom ubiegającym się o nadanie statusu uchodźcy w celu wsparcia ich integracji społecznej i zawodowej opiera się na zdiagnozowaniu potrzeb grup odbiorców - osób ubiegających się o status uchodźcy w Polsce. Na podstawie badań ustalono potrzebę zrealizowania określonych bloków tematycznych, mających na celu zwalczanie trzech głównych zidentyfikowanych barier, czyli nieznajomości prawa, niskiej orientacji w rzeczywistości społecznej i kulturowej, grożącej dyskryminacją i wykluczeniem oraz brakiem znajomości języka. Jest to podstawowy czynnik integracji tak społecznej jak i zawodowej.
Innowacyjność projektu w tym zakresie polega na przygotowaniu kompletu materiałów informacyjnych, obejmujących informację niezbędne tej grupie docelowej. Rezultat posiada pewien potencjał replikacji, o ile wkład merytoryczny do rezultatu został wypracowany. Jednakże jego stosowanie może wymagać każdorazowo dostosowania do określonej grupy migrantów.

Beneficjenci:

osoby ubiegające się o status uchodźcy


Rezultat został przygotowany w ramach PIW EQUAL

Numer projektu I0503

Czy rezultat jest rekomendowany przez eksperta: tak

Czy rezultat może być stosowany bez wsparcia finansowego: nie