BAZA REZULTATÓW | OPIS REZULTATU SZKOLENIOWEGO


Nazwa rezultatu szkoleniowego System Promocji Elastycznej Pracy

Opis rezultatu szkoleniowego:

Rezultatem projektu jest System Promocji Elastycznej Pracy. Działania Partnerstwa dotyczące promocji i wdrażania systemu telepracy mają na celu poprawę konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw oraz pomoc w utrzymaniu zatrudnienia pracowników niepełnosprawnych ruchowo zagrożonych bezrobociem. Założeniem programu jest przygotowanie efektywnego systemu kształcenia ustawicznego, przeznaczonego zarówno dla pracowników, jak i dla pracodawców, umożliwiającego dostosowanie kwalifikacji pracowników niepełnosprawnych ruchowo do ich potrzeb oraz o wymagań pracodawców rynku. Proponowany model wdrożenia systemu telepracy oraz przygotowanie beneficjentów do jej wykonywania opiera się na utworzeniu jednego telecentrum i sześciu telechatek. Telecentrum i telechatki są miejscami wykonywania obowiązków zawodowych przez osoby niepełnosprawne (poza siedzibą firmy). Ponadto telechatki są również miejscem prowadzenia szkoleń. Telecentrum powstało w Szczecinie w siedzibie Administratora, natomiast 6 telechatek funkcjonuje w województwie zachodniopomorskim: Świnoujściu, Stargardzie Szczecińskim, Gryficach, Koszalinie, Szczecinku i Pile. Partnerstwo zaplanowało utworzenie na potrzeby realizacji systemu szkoleń Ośrodka Doradczo-Szkoleniowego, jako miejsca prowadzenia szkoleń i indywidualnych konsultacji z beneficjentami oraz potencjalnymi pracodawcami.
Program kształcenia ustawicznego, w który zostali włączeni wszyscy beneficjenci projektu, obejmuje przeprowadzenie kursów z zakresu: podstaw informatyki, księgowości i prowadzenia korespondencji handlowej oraz zagadnień dotyczących telepracy - jej uwarunkowań prawnych, ekonomicznych i społecznych. Prowadzenie szkoleń, kursów czy też konferencji jest realizowane przez trenerów, powołanych do Narodowej Grupy Trenerów Telepracy. Zadaniem trenerów jest również promowanie idei telepracy. W ramach projektu Partnerstwo zaplanowało uruchomienie portalu telepracy, jako platformy ułatwiającej wymianę informacji między osobami włączonymi w realizację programu, przedsiębiorcami oraz wszystkimi podmiotami zainteresowanymi tematyką telepracy.

Warunki konieczne do stosowania rezultatu:

Do stosowania rezultatu konieczne są:
- przygotowanie infrastruktury do utworzenia telechatek i zapewnienia ich funkcjonowania;
- opracowanie programów szkoleń dla beneficjentów;
- przeprowadzenie rekrutacji i szkoleń trenerów celem utworzenia Narodowej Grupy Trenerów Telepracy.

Opinia eksperta:

Wdrożenie systemu telepracy dla osób niepełnosprawnych ruchowo w znacznym stopniu może przyczynić się do likwidowania barier występujących na rynku pracy dla tej grupy osób. Przygotowanie do realizacji systemu telepracy zostało poprzedzone badaniem stanu wiedzy zarówno pracodawców ja i osób niepełnosprawnych na temat telepracy, a także badaniem potrzeb szkoleniowych obu grup beneficjentów . Zatem opracowany program szkoleń został ukierunkowany z jednej strony na potrzeby osób niepełnosprawnych, a z drugiej na potrzeby pracodawców. Wdrożenia idei telepracy, w połączeniu z przygotowaniem do jej wykonywania beneficjentów wyposażonych w dodatkowe umiejętności zawodowe niezbędne do wykonywania pracy zawodowej w omawianej formie, przyczynia się do zwiększenia elastyczności rynku pracy. Nie bez znaczenia jest fakt aktywizacji zawodowej grupy osób niepełnosprawnych.

Beneficjenci:

osoby bezrobotne, osoby niepełnosprawne ruchowo, pracownicy małych i średnich przedsiębiorstw


Rezultat został przygotowany w ramach PIW EQUAL

Numer projektu F0326 F0007 F0580 F0591

Czy rezultat jest rekomendowany przez eksperta: tak

Region testowania: Zachodniopomorskie-Szczecin, Zachodniopomorskie-Świnoujście, Zachodniopomorskie- Stargard, Zachodniopomorskie-Gryfice, Zachodniopomorskie-Koszalin, Zachodniopomorskie-Szczecinek, Zachodniopomorskie-Piła