BAZA REZULTATÓW | OPIS REZULTATU SZKOLENIOWEGO


Nazwa rezultatu szkoleniowego Model pracy w systemie w systemie job sharing

Opis rezultatu szkoleniowego:

Zaproponowany przez Partnerstwo rezultat dotyczy opracowania Modelu pracy w systemie w systemie job sharing. Model obejmuje:
- procedury zatrudnienia w systemie job sparing;
- określenie ścieżki rekrutacji;
- organizację stanowiska pracy;
- zasady komunikacji na stanowisku pracy.
W ramach modelu przygotowywany jest pakiet szkoleniowy dla beneficjentek, dostosowanych do ich potrzeb, umożliwiających podniesienie lub zaktualizowanie kwalifikacji i potwierdzonych stosownym certyfikatem. Model ten został wdrożony i przetestowany w 25 przedsiębiorstwach poprzez zorganizowanie staży dla 50 młodych matek.
W ramach opracowywanego modelu Partnerstwo podejmuje działania związane z:
- przygotowaniem specjalistów instytucji rynku pracy do realizacji zadań związanych z kierowaniem kobiet do pracy w ramach job sharing oraz świadczenia pracodawcom usług w zakresie pośrednictwa pracy w proponowanym systemie. Partnerstwo planuje przeprowadzenie dwóch edycji szkoleń dla doradców zawodowych i pracowników agencji zatrudnienia.
- przeprowadzeniem badań wśród pracodawców dotyczących wiedzy na temat elastycznych form zatrudnienia, a zwłaszcza metody dzielenia się pracą.

Opinia eksperta:

Realizacja przygotowywanych przez Partnerstwo modeli i ich wdrożenie (przetestowanie), powinny przyczynić się do zmiany nastawienia pracodawców do zatrudniania kobiet-matek, w różnych proponowanych formach. Natomiast w odniesieniu do beneficjentów docelowych powinny mieć wpływ na zwiększenie aktywności w kierunku dostosowania lub aktualizacji, posiadanych kwalifikacji, jak i zwiększenie szans na powrót do pełnej aktywności zawodowej. Model systemu pracy job sparing to nowe rozwiązanie systemu pracy dzielonej, w ramach którego proponowane rozwiązanie i jego pilotażowe przetestowanie umożliwi jego upowszechnienie, nie tylko w formule informacyjnej, ale także w formule współdziałania podmiotów, zaangażowanych profesjonalnie w tą sferę działalności społecznej.
Model wspierania Elastycznych Form Zatrudnienia i zasad pracy na odległość dla osób sprawujących opiekę nad osobami zależnymi w świetle podejmowanych działań przez Partnerstwo powinien przynieść propozycję wdrożenia rozwiązań związanych w elastycznymi formami i zasadami pracy na odległość. Uwzględniając zarówno grupę docelową, jak i proponowane rozwiązania związane ze skuteczniejszym wdrażaniem tych form pracy należy uznać cele projektu i wypracowany model za trafny. Biorąc pod uwagę zakres działań, w odniesieniu do całego rezultatu, należy oczekiwać, iż skuteczność tych działań wpłynie nie tylko na zmianę nastawienia, ale także na zwiększoną akceptację tych form zatrudnienia, tak ze strony pracodawców jak i związków zawodowych. Elementem upowszechniającym te modele są proponowane działania Partnerstwa, kierowane do tych organizacji i podmiotów, które zajmują się problematyką działań na rynku pracy.

Beneficjenci:

przedsiębiorcy, rodzice dzieci w wieku do lat 7


Rezultat został przygotowany w ramach PIW EQUAL

Numer projektu G0620 G0265 G0051 G0107

Czy rezultat jest rekomendowany przez eksperta: tak

Czy rezultat może być stosowany bez wsparcia finansowego: nie

Region testowania: Śląskie