BAZA REZULTATÓW | PRODUKTY SZKOLENIOWE


Nazwa produktu szkoleniowego Raport barier w zakresie dostępu do wiedzy, wykorzystaniu technologii informatycznych i potrzeb edukacyjnych mikroprzedsiębiorstw

Opis produktu szkoleniowego:

Raport barier w zakresie dostępu do wiedzy, wykorzystaniu technologii informatycznych i potrzeb edukacyjnych mikroprzedsiębiorstw jest diagnozą barier i potrzeb mikroprzedsiębiorstw. Jest też instrumentem, umożliwiającym transfer wiedzy i usług wspomagających do tych przedsiębiorstw. Na potrzeby raportu przeprowadzane są badania, które umożliwiają:
- określenie warunków, niezbędnych do podnoszenia konkurencyjności firmy;
- określenie barier tkwiących w sferze kapitału ludzkiego w zakresie dostępu do wiedzy i wykorzystania technologii informatycznych.
Wyniki badań ujmowane są w formie raportu w trzech zakresach: pozyskiwania wiedzy i informacji, zarządzania firmą, tworzenia nawyku uczenia się i samorozwoju poprzez technologię informatyczną. Podmiotem badań jest 202 mikroprzedsiębiorstw (do 9 zatrudnionych) reprezentujące 5 branż: poligraficzną, obuwniczą, odzieżową, fotograficzną i drzewną oraz - jako grupa kontrolna - przedsiębiorstwa z pozostałych branż.
W celu zweryfikowania przyjętego na podstawie innych badań założenia o potrzebach i barierach rozwojowych dla mikroprzedsiębiorstw opracowuje się kwestionariusz ankiety. Składa się on z 44 pytań podzielonych na 5 obszarów badawczych:
- Informacje o przedsiębiorstwie;
- Potrzeby organizacyjne;
- Bariery rozwojowe;
- Współpraca z otoczeniem;
- Specyfika branżowa.
Raport pokazuje warunki, w których funkcjonują mikroprzedsiębiorstwa. Jest też bazą wyjściową do wypracowania rezultatu, wspomagającego transfer wiedzy i usług wspomagających do mikroprzedsiębiorstw w postaci Internetowego Doradcy Przedsiębiorcy, opisanego w F0320 - 2 jako rezultat.
Raport barier w zakresie dostępu do wiedzy, wykorzystaniu technologii informatycznych i potrzeb edukacyjnych mikroprzedsiębiorstw może być wdrażany przez instytucje szkoleniowe, szkoły wyższe, stowarzyszenia pracodawców i pracowników, agencje rynku pracy, centra biznesu, instytucje samorządowe. Aby korzystać z raportu w formie internetowej, nie trzeba posiadać specjalistycznych umiejętności informatycznych, czy wymogów sprzętowych, oprócz dostępu do Internetu. Narzędzie można stosować również w branżach innych niż te założone w fazie testowej, wiąże się to jednak z opracowaniem specjalnego komponentu dostosowanego do potrzeb poszczególnych gałęzi przemysłu (bazy danych o sektorze przemysłu, doradcy metodyczni, eksperci, prowadzący badania potrzeb przedsiębiorstw i wypracowujący wkład merytoryczny do raportu).

Opinia eksperta:

Partnerstwo przygotowało opis opracowanego produktu, uwzględniając elementy składowe niezbędne do powstania Raportu barier w zakresie dostępu do wiedzy, wykorzystaniu technologii informatycznych i potrzeb edukacyjnych mikroprzedsiębiorstw. Na podstawie danych z ankiety można wnioskować, iż wymieniony w opisie produkt kładzie szczególny nacisk na rozwój kapitału ludzkiego w mikroprzedsiębiorstwach. Kapitał ludzki jest jednym z kluczowych zasobów, jeśli chodzi o utrzymanie konkurencyjności przedsiębiorstw na rynku pracy. Raport jest dostępny w formie internetowej. Jest instrumentem w odniesieniu do potrzeb odbiorców, zdiagnozowanych poprzedzającym badaniem. Ekspert chce zwrócić uwagę, iż założenia do przygotowania raportu, w tym badanie potrzeb grupy odbiorców raportu są, jako podejście całościowe do zagadnienia transferu wiedzy, godne rekomendacji. W kolejnym stosowaniu produktu należy zwrócić uwagę na sposób przygotowania raportu i jego formy jako instrumentu, mogącego znaleźć zastosowanie w kształceniu ustawicznym.

Pliki do pobrania:

Forma:

publikacja w sieci

Rodzaj:

raport

Beneficjenci:

członkowie spółdzielni socjalnych, pracownicy instytucji konsultingowych , pracownicy MSP zagrożeni utratą pracy, pracownicy organizacji pozarządowych , pracownicy przedsiębiorstw produkcyjnych, pracownicy publicznych służb zatrudnienia, psycholodzy, samozatrudnieni, urzędnicy administracji samorządowej

Instytucje mogące stosować produkt:

instytucje szkoleniowe, jednostki badawczo-rozwojowe, małe i średnie przedsiębiorstwa, placówki kształcenia ustawicznego, szkoły wyższe, związki zawodowe


Rezultat został przygotowany w ramach PIW EQUAL

Numer projektu F0320

Czy produkt jest rekomendowany przez eksperta: tak

Czy produkt może być stosowany bez wsparcia finansowego: nie

Region testowania: Mazowieckie-Radom