BAZA REZULTATÓW | PRODUKTY SZKOLENIOWE


Nazwa produktu szkoleniowego Przewodnik pt.: Job sharing - procedury wdrażania

Opis produktu szkoleniowego:

Publikacja pt.: Job - sharing - procedury wdrażania została opublikowana w formie przewodnika. Autorami publikacji są Lucyna Machol-Zajda i Dorota Głogosz - ekspertki z dziedziny elastycznych form zatrudnienia, stosunków pracy z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych.
Celem publikacji jest upowszechnienie wiedzy wśród beneficjentów projektu na temat job sharingu. W poradniku zaprezentowano w przystępny sposób istotę job sharingu, korzyści i zagrożenia, jakie mogą napotkać pracodawcy i pracownicy w trakcie jego stosowania. Zagadnienia zawarte w publikacji stanowią swoistą instrukcję dla pracodawcy, jak należy prawidłowo wdrażać tą elastyczną formę zatrudnienia (łącznie z gotowymi przykładami dokumentów). Podano także doświadczenia związane z wdrażaniem tej metody zatrudniania job sharingu w innych krajach UE.
Procedury wdrażania systemu job sharing zostały opracowane na podstawie praktycznych doświadczeń firm i instytucji, które wprowadziły z dobrym skutkiem na stałe ten elastyczny system organizacji czasu pracy. Szczególną uwagę poświęcono aspektom prawnym stosowania elastycznych form zatrudnienia na poziomie międzynarodowym, w przepisach państw członkowskich a także w Polsce. Sama procedura wdrożenia jest uzależniona od kraju, firmy, stanowiska, ale w każdej są elementy wspólne. Ważnym elementem przewodnika jest uświadomienie potencjalnych korzyści i zagrożeń ze stosowania tej elastycznej formy zatrudnienia.
Przewodnik kierowany jest w szczególności do pracodawców, którzy szukają nowych rozwiązań w zatrudnianiu pracowników w elastycznych systemach i rozkładach, doradców zawodowych a także do kobiet, wcześniej pracujących, które po urodzeniu dziecka mają problem z powrotem na rynek pracy.
Publikacja może być dobrym rozwiązaniem w celu upowszechnienia wiedzy na temat nowoczesnych metod zarządzania kadrami i innych innowacyjnych projektów. We współpracy z szkoleniem e-learningowym może stanowić nowoczesną metodę szkolenia. Odbiorcami publikacji mogą być wszystkie podmioty występujące na rynku pracy.

Opinia eksperta:

Publikacja zawiera tematykę systemu job sharingu i możliwości jego wprowadzania przez przedsiębiorców. Wskazuje na zalety i zagrożenia tej formy organizacji pracy i powinna być upowszechniania nie tylko wśród pracodawców, ale także osób zainteresowanych powrotem na rynek pracy w tej formie zatrudnienia. Publikacja stanowi materiał edukacyjny przede wszystkim z uwagi na nowe, w niskim stopniu realizowane rozwiązanie, jakim jest system pracy dzielonej. Z uwagi na tematykę projektu, jak również grupy docelowe wybrane do udziału w projekcie, produkt należy uznać za trafny, a proponowane rozwiązanie za innowacyjne.

Pliki do pobrania:

Forma:

publikacja w formie książkowej

Rodzaj:

przewodnik

Beneficjenci:

pracownicy działu zasobów ludzkich MSP, pracownicy działu zasobów ludzkich przedsiębiorstw publicznych, pracownicy niepublicznych służb zatrudnienia, pracownicy publicznych służb zatrudnienia, przedstawiciele kadry zarządzającej przedsiębiorstw produkcyjnych

Instytucje mogące stosować produkt:

administracja publiczna, administracja samorządowa, instytucje otoczenia rynku pracy, instytucje szkoleniowe, przedsiębiorcy


Rezultat został przygotowany w ramach PIW EQUAL

Numer projektu G0620 G0265 G0051 G0107

Czy produkt jest rekomendowany przez eksperta: tak

Czy produkt może być stosowany bez wsparcia finansowego: tak