BAZA REZULTATÓW | OPIS REZULTATU


Nazwa rezultatu System wspierania procesu naturalnej fluktuacji kadr z wykorzystaniem elementów zarządzania wiedzą i podnoszenia kwalifikacji zawodowych Beneficjentów Ostatecznych

Opis rezultatu:

Opracowanym rezultatem jest kompleksowe oprogramowanie komputerowe, wspierające proces fluktuacji kadr w organizacjach, z wykorzystaniem elementów zarządzania wiedzą i podnoszenia kwalifikacji zawodowych Beneficjentów Ostatecznych, czyli wykształconych młodych osób bez doświadczenia zawodowego oraz pracowników w wieku 50+. Oprogramowanie pozwala usprawnić proces zatrudniania nowych kadr w przedsiębiorstwie, a tym samym umożliwia dobór pracowników zarówno pod względem posiadanych umiejętności, jak i cech charakterologicznych. Przedstawione rozwiązanie koncentruje się na ścisłej współpracy (system mentoringu) obu wspomnianych grup w celu wzajemnego podnoszenia umiejętności i kompetencji zawodowych. Najważniejszy efekt wdrożenia rezultatu to wyeliminowanie ryzyka wykluczenia zawodowego osób, które nie dysponują odpowiednimi umiejętnościami w zakresie obsługi nowoczesnych rozwiązań teleinformatycznych, oraz wsparcie osób bez doświadczenia zawodowego podczas wchodzenia na rynek pracy. Projekt ten umożliwia dwukierunkowy przepływ wiedzy pomiędzy zainteresowanymi grupami społecznymi. Oprogramowanie pozwala zwiększyć szanse obu grup beneficjentów na rynku pracy i zahamować proces odpływu wiedzy z przedsiębiorstw.


System wspierania procesu naturalnej fluktuacji kadr ma budowę modułową: moduł rekrutacyjny ułatwia właściwy dobór kadr w przedsiębiorstwach; moduł edukacyjny pozwala na podnoszenie umiejętności obsługi narzędzi IT u osób w wieku 50+ (ta część systemu może być dowolnie modyfikowana, w zależności od potrzeb edukacyjnych użytkowników); zaś moduł mentoringowy pomaga we wprowadzaniu nowych pracowników do firmy. Wymienione moduły mogą być wykorzystywane niezależnie od siebie i w różnych kombinacjach. Ma to istotne znaczenie, bowiem firmy chcące obniżyć koszty wdrożenia systemu mogą się zdecydować na zastosowanie tylko elementów niezbędnych w danym momencie. Ostatni z modułów - wdrożeniowy - ułatwia koordynację trzech pierwszych w przypadku wdrożenia całego systemu. Istnieje również możliwość skorzystania z modułu administracyjnego, który jest szczególnie przydatny w większych, złożonych organizacjach.


Głównymi odbiorcami rezultatu są firmy działające w sektorze usług. Poszczególne moduły mogą być stosowane niezależnie przez różne podmioty. Zakres działań koniecznych do wdrożenia projektu zależy od tego, czy organizacja zamierza korzystać tylko z jego poszczególnych elementów, czy też z kompleksowego systemu. W obu przypadkach konieczne jest odpowiednie przeszkolenie personelu odpowiedzialnego za zarządzanie zasobami ludzkimi w przedsiębiorstwie lub zatrudnienie nowego pracownika, którego zadaniem będzie koordynacja działania w zakresie HR. System informatyczny jest dostępny publicznie, więc firmy nie ponoszą żadnych kosztów związanych z zakupem oprogramowania. Dzięki dołączonej instrukcji specjaliści IT w firmach będą mogli samodzielnie dokonać wdrożenia, ale w razie potrzeby otrzymają wsparcie ekspertów technicznych (w ramach forum wymiany informacji). Minimalne wymagania sprzętowe to: procesor Pentium II, OS Windows 98, 2000, XP, Milenium, język programowania SQL i bazy danych open source. Przewidywany czas wdrożenia oprogramowania i przeszkolenia pracowników wynosi kilka tygodni, ale okres ten może ulec zmianie w zależności od rozwoju informatycznego przedsiębiorstwa i skali wdrożenia. Oprogramowanie, które bazuje na otwartych źródłach, może być modyfikowane w zależności od potrzeb danej organizacji.


Rezultat został przygotowany w ramach PIW EQUAL

Numer projektu F0238
Opracowanie rezultatu

Administrator