BAZA REZULTATÓW | OPIS REZULTATU


Rezultat

Nazwa rezultatu Model zarządzania firmą równych szans

Opis rezultatu:

Model zarządzania firmą równych szans to narzędzie wprowadzenia trwałej zmiany na rzecz wspierania równości płci w miejscu pracy. Zastosowanie go może wpłynąć na zwiększenie liczby pracodawców stosujących antydyskryminacyjne przepisy prawa pracy i mających świadomość istniejącej zależności pomiędzy efektywnością ekonomiczną a polityką równościową w firmie. Adresatami wypracowanego modelu są członkowie rad nadzorczych, kadra kierownicza w przedsiębiorstwie, specjaliści ds. kadr, szkoleń, kultury organizacji. To osoby mające realny wpływ na wewnętrzną politykę danego przedsiębiorstwa. To także trenerzy oferujący usługi w zakresie zarządzania strategicznego i rozwoju zasobów ludzkich oraz studenci i studentki kierunków zarządzania na uczelniach wyższych.


Model składa się z kilku elementów. Jednym z nich jest Audyt Firma Równych Szans, czyli instrument służący analizie wewnętrznej sytuacji w firmie z perspektywy sytuacji kobiet i mężczyzn. W ramach modelu przygotowany został również przewodnik dobrych praktyk „Firma Równych Szans" - publikacja prezentująca zbiór najlepszych rozwiązań służących równości płci w miejscu pracy. Opracowano specjalny program szkoleniowy „Polityka kadrowa nowoczesnej firmy - zarządzanie zmianą w kontekście elastycznych form zatrudnienia". Zbudowano i przetestowano model szkoleniowy „Zarządzanie Firmą Równych Szans", dzięki któremu możliwe jest przekazanie praktycznej wiedzy i konkretnych umiejętności nawiązanych z efektywnym zarządzaniem różnorodnością w miejscu pracy. W skład modelu wchodzi także semestralny fakultet „Zarządzanie różnorodnością w firmie", przeznaczony dla wyższych uczelni ekonomicznych w Polsce.


Omawiany model może być wykorzystywany przez pracodawców, właścicieli firm, związki pracodawców, stowarzyszenia menedżerów, specjalistów ds. zasobów ludzkich i rozwoju kadr, instytucje szkoleniowe i doradcze współpracujące z biznesem, związki zawodowe lub środowiska akademickie związane z ekonomią i zarządzaniem. Proponowane rozwiązania mogą być stosowane zarówno w sektorze prywatnym, jak i w instytucjach publicznych oraz organizacjach pozarządowych. Wdrożenie fakultetu w środowiskach naukowych pozwoli na dalsze doskonalenie, aktualizowanie i rozwijanie modelu. Koszty uruchomienia semestralnego fakultetu obejmują przygotowanie logistyczne wykładów, wynagrodzenie wykładowców i przygotowanie materiałów dydaktycznych. Pracodawcy, którzy zdecydują się na zastosowanie zasad równości w swojej firmie, mogą bezpłatnie korzystać z przewodnika dobrych praktyk i narzędzia audytu. Dodatkowe nakłady finansowe wiążą się jedynie z udziałem w szkoleniach „Polityka kadrowa nowoczesnej firmy" oraz „Zarządzanie Firmą Równych Szans".

Rezultat został wypracowany przez Partnerstwa: G0387, G0403, G0588